9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. To dobra okazja aby poznać jej historię. Historia pizzy sięga starożytnej Grecji, gdzie wykonywano placki z mąki, oliwy i soli. W XVI wieku w Neapolu zaczęto dodawać do nich pomidory. Ale dopiero, gdy w XIX w. królowa Margherita di Savoia uznała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią za wyśmienity, pizza zdobyła prawdziwe uznanie. Do dziś pizza margherita symbolizuje trzy kolory włoskiej flagi – biały ser, zielone liście bazylii i czerwone pomidory. Dziś pizza jest jednym z najpopularniejszych włoskich dań. Pizza w Polsce pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Była to jednak zgoła inna pizza niż ta, którą znamy dzisiaj. Wykonana była z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków i suszonych grzybów. Prawdziwa pizza pojawiła się w Polsce dopiero w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy powstała pierwsza prawdziwa pizzeria w Polsce.
Czego nie wiecie o pizzy
- Najpopularniejsze w Polsce jest margarita. Tuż za nią plasuje się pepperoni i capriciosa
- Najdroższa pizza świata kosztuje ok. 12.000 dolarów. Jej twórcą jest Renato Viola, jeden z najlepszych włoskich mistrzów pizzy. Serwowana jest z 3 różnymi rodzajami kawioru i homarem.
- Pierwsze włoskie miasto – Mediolan – jest dopiero na 4. miejscu z 25 pod względem zamawianych pizz. Top 3 to: Bukareszt, Barcelona i Madryt. Warszawa zajmuje 11. miejsce.
- Najwięcej pizzy zamawiamy w niedzielę.
Uczniowie naszej szkoły także lubią pizzę. Obchody tego dnia rozpoczęli od gry, podczas której musieli rozszyfrować składniki ciasta. Później z odszyfrowanych produktów zagnietli ciasto, z którego po dodaniu ulubionych dodatków, sosu pomidorowego i sera powstała pyszna pizza.
Wystarczyło jej także dla młodszych uczniów, którzy swoją ulubioną potrawę komponowali na papierze.