CodeWeek 2019

 

16 września 2019 r.

OSTATNI DZWONEK – DO #CODEWEEK2019 JUŻ MNIEJ, NIŻ MIESIĄC!

Już niespełna trzy tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania! O co chodzi w tym komputerowym zamieszaniu? Dlaczego warto się zaangażować? Czy moje dziecko może wziąć udział? Co z opłatami? Odpowiedź na te i inne nurtujące pytania znajdziecie poniżej, więc… Zapraszamy do lektury!

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.

Europejski Tydzień Kodowania to …

wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od maluchów z przedszkoli, po członków klubów seniora. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

Po co uczyć dzieci programowania?

Po co nam to programowanie? To nie tylko ścieżka kariery. To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie uniwersalnych kompetencji – kluczowych nie tylko dla dzieciaków, ale i bardzo przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą. Dajemy słowo – humaniści także sobie poradzą  

Programowanie to frajda!

Zeszłoroczna edycja CodeWeek cieszyła się ogromną popularnością! Przez dwa tygodnie w całej Polsce zorganizowaliśmy ponad pięć tysięcy wydarzeń.  Jesteśmy bardzo dumni z tego wyniku i jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy się zaangażowali. Apetyt oczywiście rośnie w miarę jedzenia, dlatego w tym roku mierzymy jeszcze wyżej. Na kogo liczymy najbardziej – oczywiście na uczniów, nauczycieli i rodziców. Bez Was nic się nie uda.

 

Krok po kroku

Tak jak wspominaliśmy – nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy pomysł na zaangażowanie jest dobry. Liczą się dobre chęci i miłe spędzenie czas.

Zacznijcie od lekcji informatyki, które odbędą się w Waszej szkole pomiędzy 5 a 20 października. Inne pomysły? Turniej logicznych gier planszowych, pogadanka o nowych technologiach, konkurs dla uczniów, a może obejrzycie razem film z nowinkami technicznymi w rolach głównych i później o nim podyskutujecie? Dobrym pomysłem jest także zaproszenie seniorów i pokazanie im jak obsługiwać komputer lub smartfona. Jeśli o to chodzi, nie ma lepszych nauczycieli od dzieci. 

Pamiętajcie o jednym – jakiekolwiek wydarzenie zorganizujecie, zgłoście je na stronie www.codeweek.eu/events To ważne – liczba zgłoszonych w każdym kraju inicjatyw decyduje, który kraj zdobędzie pierwsze miejsce w tym ogólnoeuropejskim wyścigu fair play. 

Kto pyta, nie błądzi

Jeśli macie pytania lub to co napisaliśmy nie jest dla Was jasne, zajrzyjcie na stronę www.koduj.gov.pl. Zachęcamy również do śledzenia profilu Code Week PL na Facebook’u (https://pl-pl.facebook.com/CodeWeekPL/). Możecie też do nas pisać na adres: programowanie@mc.gov.pl

Bądźmy w kontakcie!

Pozdrawiamy

Zespół #CodeWeek2019

Warszawa, 16 września 2019
Szanowni Państwo,
zapraszam do wzięcia udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania (#CodeWeek2019), który w tym roku odbędzie się w dniach 5 – 20 października.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Idea jest prosta – zależy nam, aby w tę inicjatywę zaangażowało się możliwie najwięcej osób, niezależnie od tego w jakim są wieku i czym zajmują się w życiu.
W poprzednich latach to właśnie szkoły – uczniowie, nauczyciele i rodzice byli inicjatorami największej liczby wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Programowały humaniści i przyszli informatycy. Również w tym roku mam nadzieję na Państwa wsparcie i zaangażowanie. Organizacja wydarzeń jest bowiem w CodeWeek kluczowa.
Kto może zorganizować wydarzenie? Każdy! Nie ma tu ograniczeń wiekowych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji może być każdy. Sprawy w swoje ręce – jako dyrektorzy – możecie wziąć Państwo sami, możecie zaangażować nauczycieli, innym wyjściem jest zostawienie tego kreatywności uczniów. Liczy się każdy pomysł, a przede wszystkim chęci.
Dlaczego warto? Nauka programowania to przede wszystkim dobra zabawa. Dzięki niej uczniowie w przystępny sposób nabywają uniwersalne umiejętności – ćwiczą logiczne myślenie, uczą się jak współpracować i rozwiązywać złożone problemy. Pozytywne efekty zabawy w programowanie na pewno dostrzeżecie Państwo na lekcjach innych przedmiotów.
Nie chodzi nam o to, aby wszystkie dzieci zostały programistami, ale by w przyszłości potrafiły wykorzystać to czego uczy programowanie. Aby mogły konkurować ze swoimi europejskimi rówieśnikami nie tylko na rynku pracy, ale i w wyścigu na np. wyższe uczelnie. Dajmy im taką szansę.
W jaki więc sposób zorganizować wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania? To proste. Zbierzcie się i zastanówcie, co chcielibyście zrobić. Możecie zacząć od lekcji informatyki, które pomiędzy 5 a 20 października odbędą się w Waszej szkole. Zgłoście je jako inicjatywy.
Kolejny pomysł – zaproście do szkoły rodziców i dziadków. Niech dzieciaki pokażą im jak korzystać z komputerów i smartfonów. Nikt lepiej nie wytłumaczy „seniorom” jak działają te sprzęty. Inna możliwość – na godzinie wychowawczej porozmawiajcie o nowych technologiach, o ich pozytywnym, ale i negatywnym wpływie na nasze życie. Nie bójcie się trudnych tematów. Bezpieczeństwo dzieci w sieci to temat, o którym nie można zapominać. Dla rozluźnienia atmosfery pograjcie w logiczne gry planszowe. Może zorganizujecie szkolny turniej lub konkurs? Każdy pomysł jest dobry.
Najważniejsze, aby wszystkie te wydarzenia zgłosić na stronie www.codeweek.eu/events. Zgłoszenie jest proste, trwa tylko kilka minut, ale jest bardzo ważne. Tak jak wspominałem CodeWeek to także wyścig państw – ścigamy się kto zorganizuje najwięcej inicjatyw. Polska każdego roku radzi sobie świetnie. Marzy nam się, aby i w tym roku znaleźć się w europejskiej czołówce.
Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się w ramach CodeWeek, zachęcam do wizyt na naszej stronie www.koduj.gov.pl. Znajdziecie nas także w mediach społecznościowych.
Gdybyście Państwo mieli jakiekolwiek pytania, nasz zespół #CodeWeek2019 jest do Państwa dyspozycji. Wystarczy wysłać maila na adres programowanie@mc.gov.pl
Zachęcam nie tylko do włączenia się do organizacji tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania, ale i dzielenia się z nami relacjami z Państwa inicjatyw. Wasze pomysłowość i zaangażowanie zawsze nas wzrusza i zaskakuje. Pozostańmy w kontakcie.
Marek Zagórski
minister cyfryzacji