Spotkanie z autorką książek dla dzieci – Melanią Kapelusz

W dniu 17 listopada b.r. uczniowie klasy II i III wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci panią Melanią Kapelusz, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Choszcznie. Pisarka przyjechała do nas z Krakowa. Napisała już siedem książek dla dzieci. Pisze też artykuły do czasopisma „Świerszczyk”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów niektórych napisanych przez panią Melanię książek. W trakcie spotkania mogły zadawać  autorce bardzo ciekawe pytania dotyczące jej twórczej pracy, ale też i życia osobistego, Na każde otrzymali satysfakcjonującą odpowiedź. Spotkanie zostało zakończone gromkimi brawami. Dzieci miały okazję zakupić jedną z książek pisarki pt. „Krasnoludki”, która jest również ulubioną książką samej autorki. Po zakończonym spotkaniu pisarka wpisywała uczniom dedykacje do nowych książek.

Dzieci miały też przy okazji bytności w przepięknie wyremontowanej Miejskiej Bibliotece Publicznej możliwość uczestniczenia w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez panie Irenę i Alę, pracujące od wielu lat  w dziale dziecięcym. Nauczyły się jak korzystać z tradycyjnych katalogów: rzeczowego i alfabetycznego, a potem swoje umiejętności wykorzystały poszukując w grupach wybranych pozycji książkowych. Uczniowie dowiedzieli się też jak korzystać z katalogu on-line. Potem mieli okazję poczytać w kąciku czytelniczym wybrane przez siebie pozycje           ze starszych i  ostatnio zakupionych przez bibliotekę  „nowości”.

Spotkanie i lekcja biblioteczna zostały ocenione przez uczniów jako bardzo udane.

Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli okazję przespacerować się nad jezioro choszczeńskie by podkarmić zimujące u nas ptactwo.

Katarzyna Kladzińska