Tydzień ekologiczno -zdrowotny

Tydzień Ekologiczno-Zdrowotny w Szkole

Jak co roku w naszej Szkole obchodzimy Tydzień Ekologiczno-Zdrowotny. Akcja przeprowadzana jest w kwietniu, w tygodniu, w którym obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło wiele lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje.
Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalamy żyć roślinom, zwierzętom i sobie.
Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.
Ziemia niegdyś czysta i zielona, nietknięta ręką ludzką, teraz jest coraz słabsza, coraz brudniejsza, a jej zieleń znika pod wytworami rozwijającej się cywilizacji. Martwi nas to i chcielibyśmy jakoś pomóc Matce Ziemi.
Od nas, od młodych ludzi zależy jej przyszłość. Dlatego podejmuje akcje i programy, takie jak: „Tydzień Ekologiczno-Zdrowotny”.
Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem i innym kolorem
W poniedziałek był Dzień Natury. Obowiązywał kolor zielony. Mogliśmy obejrzeć wystawę prac plastycznych, książek i czasopism przyrodniczych. Klasa II poznawała i malowała kwiaty wiosenne. Byliśmy także w Choszczeńskim Domu Kultury na przedstawieniu o ochronie przyrody. Wtorek był Dniem Ekologa – kolor niebieski. Odbyło się spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie na temat bezpieczeństwa pożarowego . klasa III malowała i rozpoznawała kwiaty chronione. Punkt przedszkolny wykonał grę planszową „ Pomagajmy Ziemi codziennie”. Środa to Dzień Słońca – kolor żółty. W klasie I odbyło się spotkanie z wiosną i malowali żonkile. Natomiast klasa VI miała pogadanka o zdrowiu i higienie osobistej. Na zajęciach świetlicowych dominowały bezpieczne gry i zabawy. Czwartek Dzień Zdrowia – kolor pomarańczowy. Odżywiamy się zdrowo: W poszczególnych klasach uczniowie wykonywali: – kolorowe koktajle, – wiosenne kanapki, sałatki owocowe i warzywne. NA DŁUGIEJ PRZERWIE – wspólnie smakowaliśmy!!!! W klasie VI odbył się konkurs przyrodniczy. Piątek to Dzień biały. Odbyło się spotkanie z piosenką ekologiczną w wykonaniu Oddziału Przedszkolnego. Dzięki takim akcjom jak Światowy Dzień Ziemi i Tydzień Ekologiczno-Zdrowotny możemy promować ekologiczne postawy. Uczmy się więc, jak zmieniać nasze przyzwyczajenia, by chronić naszą planetę i sprawić, by była piękna dla przyszłych pokoleń. Pozdrawiam ekologicznie- Alicja Lisińska